İletişim
Listeler
Filmler
Anasayfa
Mucize

Film afişi ve bilgiler tanıtım amaçlıdır.

Türler
:
Dram
Yapımı
:
2015 - Türkiye Türkiye
Favori
:
0 kişinin favori filmi
Hit
:
527 görüntülenme


Mucize

Dikkat filmi izlemeyenler için açıklama spoiler içerebilir!
Filmde 1960'lı yıllar Türkiye'si her yönüyle yansıtılmaya çalışılmış. Kimi zaman güldüren, çoğu zaman düşündüren film Anadolu gerçekliğini çok yönlü olarak ele almış. O dönem imkansızlıkları içinde kıvranan Anadolu köylüsünün yaşamı, aşkları, gelenekleri, umutları, umutsuzlukları sinema salonundan seyircinin içine akıtılmış. Baş kahramanın engelli bir birey olarak seçilmesi daha filmin başlarında seyirciyi etkisi altına alıyor. Günümüzün teknolojik imkanlarıyla bile engellilerin ülkemizde yaşadıkları zorluklar düşünüldüğünde 1960'ların Türkiyesinde yaşananların çözümsüzlüğü çok daha iyi değerlendirilebilir. Filmde oyunculuk başarısı dışında özellikle dikkat çeken bazı unsurlar da mevcut.

İlk olarak senaryoyu daha etkili kılmak, seyirciyi ortama daha iyi adapte edebilmek için vurgulanan en önemli unsur Tabiat. Film boyunca sık sık Anadolu’nun ıssız vadileri, dağları seyirciye gösteriliyor. Bunda amaç Nuri Bilge Ceylan filmleriyle zihnimize kazınan "İzleyiciyi anın içinde yaşatma"’ tekniği olabilir.

Aziz isimli engelli bir genç ve ona sevgiyle bağlanan çevresi küçük bir köyde yaşamaktadır. Ailesinin ve çevresindekilerin Aziz'in hayatına dair hiçbir umutları kalmamış, ona acı ve üzüntüyle bakmaktadırlar. Bunun yanında köyde bulunan küçük okulda Aziz'e bir şeyler öğretebilmek için mücadele veren öğretmen köyde saygı gören bir konumdadır. Çünkü okumayan kısmın çoğunluğu oluşturduğu köyde öğretmen bilgili ve yardımseverdir.

Aziz ise atıyla beraber dertlerini paylaşmakta, konuşamasa da duygularını anlatmak istemektedir. Arkadaşları bir bir evlenirken o evlenememiştir. Bir gün babasının yaşadığı bir olayla gündeme gelen evlilik olayı onun için dönüm noktası olacaktır. O kimsenin beklemediği bir kızla evlenmek üzereyken kız ve ailesi damat adayını bilmemektedir. 

Filmin sonlarında baş kahraman Aziz'in uçurumun kıyısındaki sahnesi hem sonsuzluk duygusunu yaşatması hem de izleyiciyi anın içinde yaşatan bir örnek olması sebebiyle dikkat çekici. İkinci olarak vurgulanan bir başka unsur da eğitimin önemi. Filmin kahramanlarından birinin öğretmen olması ve Aziz'in yaşamını her yönüyle değiştirmesi, filmin başından sonuna mücadeleyi bırakmaması çok çarpıcı. Son olarak vurgulanan bir başka özellik de gelenekler. Kan davası, evlilik ritüelleri, şenlikler filme kısım kısım hakim olarak seyircinin olayların içinde kalmasını sağlıyor.  İlk filmiyle çok başarılı bir grafik yakalayan "Mucize" filminin devamı olan ‘’Mucize 2:Aşk’’ bakalım yönetmen Mahsun Kırmızıgül’ün hangi sürprizleriyle karşımızda olacak.
Hazırlayan : Editör

Yorumlar (4)


talhayunus 1.2.2019 18:06:39
İnsanlara hiçbir zaman hayatta nelerin olacağının belli olmadığını, umut etmeyi ve inanmayı her zaman devam ettirmenin ne kadar önemli olduğunu anlatan filmin sonunda yaşanacaklar insanları derinden etkilemiş, büyük izler bırakmıştır. Filmin ardından insanlar kendi yaşamlarını tekrar sorgulayıp düşünmelidir. Kendi hallerinin yanında başka insanların durumlarını da göz önünde bulundurmayı unutmamalıdır.
muhafiz99 24.9.2018 13:49:34
Manzarasıyla, doğallığıyla, hikayesiyle gerçekten ortaya güzel harika bir film çıkmış.
Burakakbulut23 14.9.2018 18:18:02
Harika ötesi bir film
tsubasa 6.9.2018 15:31:22
Gerek espiriler olsun gerek dramı olsun gerçekten beğenilmesi gereken bir film. Çekilen mekanlarda enfes güzellikte. Bizim diğer Türk yapımcılara da örnek olsun sinemamızın gelişmesine engel olmayın ve artık şu tamamen gereksiz komedi filmlerinden vazgeçsinler.