İletişim
Listeler
Filmler
Anasayfa
Avcı

Film afişi ve bilgiler tanıtım amaçlıdır.

Orjinal İsmi
:
The Deer Hunter
Türler
:
Dram,
Savaş
Yapımı
:
1978 - ABD, İngiltere
Süre
:
182 dk
Favori
:
0 kişinin favori filmi
Hit
:
462 görüntülenme


Avcı

Dikkat filmi izlemeyenler için açıklama spoiler içerebilir!
1978 senesinde ele alınan, Vietnam savaşının acılarını savaştan dönen askerlerin savaş sonrasında yaşadıklarını, kendi ülkelerinde karşılaşmış oldukları sorunları, yaşama yeniden tutunmak için verdikleri mücadeleyi, etkili bir biçimde anlatan bir yapımdır.

Bir Michael Crimino filmi olan Deer Hunter, Vietnam Savaşında beraber olan üç yakın arkadaşının savaş sırasında ve sonrasındaki dramını ortaya koyuyor. Filmde yaşananlar, başkarakter Michael’ın (Robert Deniro) gözünden izleyiciye aktarılmaktadır.

Avcı, oldukça uzun olmasına ve konunun ağır işlemesine karşın oyuncuların performansı, filmin olaylara gerçekçi bir bakışla yaklaşması ve tarafsız kalması nedeniyle seyircinin takdirini hak ediyor. Crimino, filmin kurgusunda oldukça başarılı olmuş çünkü gelişen olaylar neticesinde izleyicinin aklını bulandıran bir unsur bırakmamış.

Filmin bir başka dikkat çeken yanı oyuncuların çok iyi bir performans sergilemeleridir. Deniro, en çok yıprandığı rolün Avcıda canlandırdığı Michael karakteri olduğunu kendisiyle yapılan bir röportajda belirmiştir. Gerçekten de Kızgın Boğadan sonra kariyerinin en başarılı oyunculuğunu sergilemiş. Diğer bir başarılı yıldız da kötü adam rolleri ile bilinen Christopher Walkendır. Başarılı oyunculuyla yardımcı erkek dalında Oscar kazandı. Tabi bu filmle parlayacak ve sonrasında en büyük kadın oyuncular arasında gösterilmeyi hak edecek olan Meryl Streep’i unutmamak lazım.

Filmi izleyenlerin mutlaka hatırlayacağı, Michael ve Nick’in Vietnamlılara esir oldukları sırasında yapmış oldukları düello ile finaldeki diğer düello sahnesi ve en önemlisi de yaşanan bu olayların birbirini tetiklemesiyle meydana gelmesi filmin en unutulmaz anlarıdır.

En iyi film ve en iyi yönetmen oscarlarını almış olan Avcı; oyuncuların performansı, gerçekçi anlatımı ve yukarıda sözünü ettiğim unutulmaz sahneleriyle türünün klasiği olmayı hak etmiş çok başarılı bir filmdir.
Hazırlayan : Editör

Yorumlar (0)