İletişim
Listeler
Filmler
Anasayfa
Mezarını Derin Kaz

Film afişi ve bilgiler tanıtım amaçlıdır.

Orjinal İsmi
:
Shallow Grave
Türler
:
Dram,
Gerilim,
Komedi,
Suç
Yapımı
:
1994 - İngiltere İngiltere
Süre
:
92 dk
Favori
:
0 kişinin favori filmi
Hit
:
423 görüntülenme


Mezarını Derin Kaz

Dikkat filmi izlemeyenler için açıklama spoiler içerebilir!
En son Milyarder (Slumdog Millionaire) ile sinemaseverlerin karşısına çıkan Danny Boyle’nın ilk uzun metraj çalışması olan Mezarını Derin Kaz; aynı evi paylaşan üç kişinin, başka birine ait olan bir parayı bulmaları sonucunda başlarına gelen sorunları, birbirleri arasındaki kavgaları anlatan, gerilim türüne ait çok başarılı bir yapıttır.

Danny, filmde paranın insan için bir amaç olduğunu ve gerekirse insanın, para için çok yakın arkadaşını bile kaybetmekten çekinmeyeceği düşüncesinden hareket ederek, senaryoyu; herkesin dikkatini çekebilecek, gerçekleşmesi muhtemel bir durumun üzerine oturtmuş. Özellikle, karakterlerin birbiri ile olan ilişkilerini ön plana çıkararak, paranın insanı nasıl değiştirebileceğini izleyenlere göstermek istemiş. Yönetmen, filmde senaryonun hem gerçekçiliği sayesinde hem de karakterler arasındaki ilişkiye değinerek, fikrini seyirciye çok başarılı bir biçimde yansıtmayı başarmış.

Oldukça iyi bir senaryoya sahip Mezarını Derin Kazda Danny, fazla ayrıntıya girip hem seyircinin aklını karıştırmamış hem de sade bir konunun üzerine inşa ettiği senaryoda gerilim unsurlarına ağırlık vererek izleyenin filme daha çok bağlanmasını sağlamıştır. Tüm bunlara başarılı bir kurguyu ekleyerek, ortaya çok iyi bir film çıkarmış.

Başroldeki üç oyuncu da oynamış oldukları karakterleri başarılı bir biçimde canlandırmışlardır. Burada Ewan Mcgregor’ın performansı özellikle çok başarılıdır. Zaten bu filmde parladıktan sonra Transpotingde oynayarak herkesin kabul ettiği bir yıldız oldu.

Mezarını Derin Kaz, özellikle 90’larda başarılı işlere imza atan ingiliz sinemasının başarılı bir örneğidir. Danny Boyle açısından çok önemli bir film çünkü Danny, kendisi ve kariyeri açısından en önemli filmi olan Transpotingden önce bu filmi çekmiş ve her iki filmde de karakterler arasındaki ilişkileri ön plana çıkarmak suretiyle mevcut konuyu açıklama yoluna gitmiştir. Tarz olarak iki film birbirine çok benzemektedir ama Mezarını Derin Kazda gerilim unsurlarına yer verildiğini de görmekteyiz.

Mezarını Derin Kaz; Danny Boyle hayranlarının, gerilim filmlerinden, ingiliz sinemasından hoşlananların mutlaka izlemesi gereken, içinde barındırdığı şiddet unsurları nedeniyle ise, özellikle çocukların seyretmemesi gereken bir filmdir.
Hazırlayan : Editör

Yorumlar (0)