Listeler
Filmler
Anasayfa
Ucuz Roman
Orjinal İsmi
:
Pulp Fiction
Türler
:
Gerilim,
Suç
Yapımı
:
1994 - ABD ABD
Süre
:
168 dk
Favori
:
0 kişinin favori filmi
Hit
:
323 görüntülenme

Ucuz Roman

Dikkat filmi izlemeyenler için açıklama spoiler içerebilir!
Kült kabul edilmiş filmler içinde en beğendiğimiz filmlerden sayılan “Ucuz Roman” ingilizce adıyla “Pulp Fiction”dır. En beğendiğim iki yönetmenden biri olan Quentin Tarantino’nun (diğeri Christopher Nolan) bir efsane haline gelmesinde Ucuz Roman filminin etkisi kesinlikle yadsınamaz. Vizyona girdiği 1994 yılında senaryosu, farklı çekim teknikleri ve konunun işleniş tarzı ile sinema sektörünü sallayan bu film “En iyi Film” dahil 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. En İyi Orjinal Senaryo Oscarı’nı almıştır. Aynı yıl “Altın Palmiye” ödülünü de kazanmıştır. İzleyenleri uzun süre etkisi altında bırakan bu film hala imdb listesinde ilk 10 film arasındaki yerini korumaktadır. Filmin oyuncu kadrosu da oldukça ses getirmiştir. Başta Bruce Wills ve John Travolta olmak üzere bir çok ünlü oyuncu bu filmde sahne almıştır.
 
Filmin benim için önemli yönlerinden biri de filmde "Bal Kabağı" olarak isimlendirilen Tim Roth’un Quentin Tarantino tarafından keşfedilmiş ve değerlendirilmiş olmasıdır. Özellikle “Lie to Me” dizisindeki oyunculuğu ile sadece beni değil birçok insanı kendine hayran bırakmıştır. Yazıyı buraya kadar okuyan bir okuyucunun kafasında muhtemelen şu soru oluşur: “Neden konudan bahsetmiyor?” Ancak Ucuz Roman’ın konusundan bahsetmek gerçekten her yiğidin harcı değildir. Çünkü aynı anda üç farklı hikaye anlatılmaktadır. Bu hikayeler zaman zaman birbirine karışmaktadır. Ayrıca zaman bazen ileri bazen geri akmaktadır. Filmi ilk izleyişte her yönüyle anlamak neredeyse imkansızdır. Bu sebepten ötürü bile defalarca izlenebilir. 

Sonuç olarak “Ucuz Roman” vizyona girdiği tarihten itibaren uzun zaman geçmiş olsa da değerinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Popülerliğini hala korumaktadır. Her sinemaseverin izlemesi gereken filmler arasındaki yerini korumaktadır.
Hazırlayan : Editör

Yorumlar (1)

kemal845 26.2.2019 00:49:57
Çok kült bir film mutlaka izleyin...