İletişim
Listeler
Filmler
Anasayfa
Deney

Film afişi ve bilgiler tanıtım amaçlıdır.

Orjinal İsmi
:
Das Experiment
Diğer Adları
:
The Experiment
Türler
:
Dram,
Gerilim
Yapımı
:
2001 - Almanya Almanya
Süre
:
114 dk
Favori
:
0 kişinin favori filmi
Hit
:
681 görüntülenme


Deney

Dikkat filmi izlemeyenler için açıklama spoiler içerebilir!
Deney anlamına gelen film Standford deneyini konu almaktadır. Kahramanımız Terek gazetede bir iş ilanı görür. Bu ilanda dolgun bir ücret karşılığında denek olarak yapay hapishanede 2 hafta geçirecek kişiler aranıyordur. Terek bu ilana denek başlar. Bu deneyde gönüllülerin bir kısmı mahkum bir kısmı ise gardiyan olacaktır. Başta her şey normal görünürken denekler onları nelerin beklediğinden habersizdi. İki taraf da farkında olmadan rollerini o kadar benimsiyor ki tuhaf olaylar dizisinin başlaması kaçınılmaz oluyor.

Gardiyanlar ve mahkumlar iki hafta boyunca kendilerine verilen rolleri oynayacaktır. Bu rollerin kişiliklerini değiştirip değiştiremeyeceği ise deneyin merak edilen konusudur. Kıyafetler dağıtılır ve deney başlar! Deney boyunca denekler psikolojik olarak aşırı yıpranırlar. Bu durumda yönetmen güç zehirlenmesi konusunu çok güzel bir şekilde işliyor. Gardiyanlar mahkumlara göre daha çok yetkiye sahipler. En ufak bir anlaşmazlıkta bu film bize sınırsız gücün yanlış ellerde makul bir insanı nasıl yoldan çıkarıyor gösteriyor. Daha doğrusu gücün en mütevazı insanları bile nasıl değiştirdiği mesajını veriyor. Gücün ne kadar tehlikeli bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Oyunculuklara baktığımızda başrol Terek’i canlandıran Moritz Bleibtreu bu filmdeki oyunculuğuyla harika bir iş başarıyor. Mütevazı olduğunu düşündüğümüz Terek’in bize bir anda ne kadar isyankar ve hırslı birisi olduğu hissini net olarak hissettiriyor. Bunun yanında gardiyan Berus rolünü oynayan Oliver Stokowski de mükemmel bir performans gösteriyor. Filmin başlarında aşırı sakin görünen Berus güç zehirlenmesi yaşayıp zalim bir gardiyana dönüşüyor. Bu değişimin 2 tarafının da mükemmel işlenmiş olması performansa değer katıyor. Tabii ki diğer oyunculuklar da çok kıymetliler ama bu ikisi hepsinin önünde. Filmi izledikten sonra dayak yemiş gibi oluyoruz. Deneydeki mahkum ve gardiyanların psikolojileri bizi o kadar derinden etkiliyor ki sanki o deneyde biz de vardık. Bu yüzden filmin gerçekçiliği ve bunun izleyicilere yansıtması benden tam puan alıyor. Etki bakımından tartışılmaz bir şaheser.

Filmi mükemmelleştiren detaylarından biride müzikleridir. En çok dikkatleri çeken şarkı giriş sahnesinde çalan ve filmle aynı ismimde olan Bono ve GavinFriday’ın hem sözlerini yazıp hem de söyledikleri “InThe Name of TheFather” şarkısı. Bunun yanında elektro gitar ustası JimiHenrix’in “Voodoo Child” şarkısı, Bob Dylan’ın “Like a Rolling Stone” şarkısı ve BobMarleyi’in “Is ThisLove” şarkısı filmle mükemmel uyumlarıyla kulaklarımızın pasını siliyorlar. Benim en çok dikkatimi çeken şarkı ise Metallica’dan duymaya alışkın olduğumuz ama ThinLizzy’nin çok başarılı bir şekilde söylediği “Whiskey in theJar” şarkısı oldu.
Hazırlayan : Editör

Yorumlar (0)