İletişim
Listeler
Filmler
Anasayfa
Bir Zamanlar Anadolu'da

Film afişi ve bilgiler tanıtım amaçlıdır.

Diğer Adları
:
Once Upon A Time in Anatolia
Türler
:
Dram
Yapımı
:
2011 - Türkiye Türkiye
Süre
:
157 dk
Favori
:
0 kişinin favori filmi
Hit
:
641 görüntülenme


Bir Zamanlar Anadolu'da

Dikkat filmi izlemeyenler için açıklama spoiler içerebilir!
Usta oyuncu kadrosuyla 2011 senesinde Cannes’dan ödül almış film, Anadolu’nun bir kasabasında işlenen cinayeti konu ediniyor. Filmde gerçek zamanlı akışın kusursuz işlenmesi ilk dakikalardan itibaren izleyiciyi hikayeye ortak ediyor. Gerçek zamanlı akış demişken bu konuya biraz açıklık getirmekte yarar var. Senaryoda 12 saatlik bir dilimde cinayetin çözülmesi gerçeği var. Film bittikten sonra üzerinizde 12 saatlik bir yorgunluk hissetmeniz mümkün. 

Sanki olaylar orada gerçekten yaşanıyormuş da film ekibi kameraları yerleştirip kaydetmiş gibi. Öyle ki oyuncu performanslarını gördükten sonra, Anadolu’nun herhangi bir kasabasında bu karakterlerle karşılaşmak hiç de uzak bir ihtimal gibi gözükmüyor. Köyün muhtarı Ercan Kesal, komiser Yılmaz Erdoğan, savcı Taner Birsel ve bütün oyuncular…

İnsanlar yaşadığı coğrafyanın özelliklerini zamanla yüzünde yansıtır ya Bir Zamanlar Anadolu’da filmi bunu uzun ama anlamlı sekanslarla net bir şekilde aktarmış. Anadolu’nun bozkırı bilindiği gibi kimi zaman soğuk bazen yağmurlu bazen de içi ısıtan bir sıcakla karşılar insanları. Filmde bu coğrafi farklılıkların psikolojik etkilerini de derinden hissetmek mümkün. 

Hazırlayan : Editör

Yorumlar (0)