İletişim
Listeler
Filmler
Anasayfa
Apostle

Film afişi ve bilgiler tanıtım amaçlıdır.

Türkiye'deki Adı
:
Havari
Türler
:
Gizem,
Gerilim
Yapımı
:
2018 - ABD ABD
Süre
:
129 dk
Favori
:
0 kişinin favori filmi
Hit
:
564 görüntülenme


Apostle

Dikkat filmi izlemeyenler için açıklama spoiler içerebilir!
"Apostle" yani "Havari" filmi bu senenin sonbaharında izleyiciyle buluştu. Evans’ın hem yazıp hem de yönettiği film 20. yüzyılın Birleşik Krallığı’nda misyonerlik faaliyetlerinin olumlu-olumsuz sonuçlarını anlatıyor. Dünya tarihi boyunca ortaya pek çok kez çıkan "havariler, bir başka deyişle din görevlileri filmde de yönetme, idare etme ve kalıcı olabilme adına neler yapabileceklerini gösteriyor. 

Filmin başlarında bir kaçırılma olayının tam ortasına düşmüşken hırs, kin ve iktidar isteğinin acımasız gerçekleri yüze çarpıyor. Kurdukları küçük dünyanın özgür ve eşit olduğunu çoğu bölümde savunan misyonerler yaptıkları kısıtlamalar ve adaletsiz düzenlemelerle birlikte çelişkili bir girdap oluşturuyorlar. Filmde bana kalırsa en dikkat çekici nokta kanla beslenen ve dünyaya şirin görünen herkese yaptığı eleştiri. Bu eleştiri başlarda olay örgüsü içinde çok belli olmasa da filmin birçok yerinde karşımıza çıkabiliyor. Dönem filmlerinde en dikkat edilen husus, şüphesiz ki gerçekliğe yakın olması. Kostüm, aksesuar, ses ve oyuncular. Başrolde Dan Stevens, sıra dışı bir performans sergilemese de hikayenin istediğini vermiş görünüyor. 

Teknik olarak kabul edilebilir birkaç hatanın olmasının yanı sıra filmi ikiye ayırdığımızda birinci ve ikinci kısımdaki renk katmanları geçişi oldukça usta işi. 1. dünya savaşı öncesi Britanya’da neler olup bittiğini merak edenler gerilimin bazen zirveye tırmandığı bu filmde ön yargıların ne  kadar tehlikeli ve şaşırtıcı olabildiğini bir kez daha hatırlayabilir. 

Hazırlayan : Editör

Yorumlar (0)