İletişim
Listeler
Filmler
Anasayfa
Ölü Ozanlar Derneği

Film afişi ve bilgiler tanıtım amaçlıdır.

Orjinal İsmi
:
Dead Poets Society
Türler
:
Dram
Yapımı
:
1989 - ABD ABD
Süre
:
128 dk
Favori
:
0 kişinin favori filmi
Hit
:
990 görüntülenme


Ölü Ozanlar Derneği

Dikkat filmi izlemeyenler için açıklama spoiler içerebilir!
Seyredeceğiniz duygu yüklü filmlerden bir tanesi ayrıca seyreden herkesin kendine ders çıkartacağına da eklemek lazım. Hayata ve kendine dokunan muhteşem bir eser. Ölmeden önce yapılması gerekenler listeniz varsa bu filmi ekleyin ve keyfinize bakın.
 
Robin Willams'ın başrol olarak bulunduğu ve hakkını vererek oynadığı bir film, kısaca bahsetmem gerekirse film akademide geçiyor. Belli ailelerin çocukları kabul ediliyor. Ciddi ve disiplinli bir okul olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz ve hatta onların yaptığı spor, ilgi alanlarını öğretim üyeleri seçiyor.
 
Günün birinde yeni gelen İngilizce öğretmeni her şeyi değiştirecektir. Muhteşem adam sınıfa ıslık çalarak girer ve öğrencilerle tanışır, onlara kendisinden bahseder. Cesareti aşılar ve her şeye farklı bir açıdan bakmayı öğretir. Öğrencilerin ilgisini çok çeker. Eski mevzun olan öğretmenlerini 7 öğrenci araştırırlar ve mağarayı bulurlar. Orada ölü ozanların şiirlerini okuyor ve yaşıyorlardır. Okulun ve ailelerin baskılarını burada uzaklaşıyorlardı. Ayrıca öğrencilerden birinin en büyük isteği tiyatro oyununda rol almaktır. Öğretmenin yardımıyla bir tiyatro oyununda başrolü alır ancak babası kesinlikle kabul etmez. Buna rağmen öğretmenin ve arkadaşlarının cesaret vermesiyle oyunda oynar. Babası da tiyatroya gider. Herkes ayakta alkışlar ama babası sinirlenir ve oğlunu okuldan alır. Bunun suçlusu olarak da öğretmeni sorumlu tutar. Eve gittiklerinde oğluyla konuşur, askeri okula yazdıracağını söyler. Oğluna kendisini savunmasına bile izin vermez, annesi ise onu odasına yollar ve uyumasını söyler. Herkes onun ölümünden öğretmeni suçlu tutar. Sadece öğrenciler öğretmenlerinin suçu olmadığını biliyordur. 

Kurul toplanır ve öğrencilere tehditle dilekçiyi imzalatırlar. Bunun sonucu olarak öğretmeni okuldan atarlar. Okuldan ayrılırken bütün öğrenciler okul müdürünün gözü önünde masanın üstüne çıkarak alkışlarla duydukları o büyük sevgiyi öğretmenlerine gösterirler. “Kaptanım!” diye bağırlar. Okul müdürü "Oturun!" diye bağırır ancak kimse dinlemez, çılgınca alkışlarlar.
Hazırlayan : Editör

Yorumlar (1)


talhayunus 8.3.2019 15:17:09
Şunu söylemeden geçemeyeceğim, ne zaman üzgün hissetsem kendimi son sahnesini tekrar ve tekrar seyrediyorum.