İletişim
Listeler
Filmler
Anasayfa
Yeşil Yol

Film afişi ve bilgiler tanıtım amaçlıdır.

Orjinal İsmi
:
The Green Mile
Türler
:
Dram,
Fantastik,
Suç
Yapımı
:
1999 - ABD ABD
Süre
:
189 dk
Favori
:
0 kişinin favori filmi
Hit
:
807 görüntülenme


Yeşil Yol

Dikkat filmi izlemeyenler için açıklama spoiler içerebilir!
Her saniyesini yaşayacağınız Tom Hanksın’ın en iyi filmilerinden biri olan hikayede konusu huzurevinde yaşayan yaşlı adamın hapishanedeki görevinin üzerinden yıllar geçti. İdam esirlerinin elektrikli sandalyelerinin bulunduğu ölüm yerine giderken yol aldıkları yeşil yolda yaşananları ele alır. Onu etkiyen John’dur. Epeyce iri yarı bir adamdır. 2 ufak kızı öldürmek suçundan idama çarptırılan olmuştur.

Fiziken heybetli oluşunun aksine oldukça kibar, kırılgan ve düşünceli bir hise ve bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Bizleri en etkileyen sahnelerden birisi de iri yarı adamın Paul’a "Patron ben karanlıktan korkuyorum." demesiydi. Bu herkesin içini çok burkan bir replikti. Ayrıca mahkumlardan birinin fareyi sahiplenmesi, onunla konuşması dikkat edilmesi gereken sahnelerden biriydi. Hapishanede valinin eşinin akrabası olduğundan hapishanede kalmış, orda ki görevine devam ediyordu fakat kimse sevmiyordu. Kötü niyetliydi, fareyi öldürdü fakat iri yarı siyah adam onu diriltti. Ağzından böcek gibi şeyler püskürtü. Herkes şok geçirdi, bunu gören Tom cezaevi müdürünün kanser olan karısını iyileştirebileceğini düşünerek diğer arkadaşlarıyla konuşup siyah adımı hapishaneden kaçırırlar. Gece yarısı müdürün evine giderler.

Müdürün "olmaz" demesine rağmen ikna ederler ve hastanın yanına gider, kadını iyileştirir ve kimse fark etmeden geri dönerler. Onun kimseyi incitmeyeceğini hepsi öğrenir fakat bunu ispat edemezler. Valinin akrabası olan görevli elektrikli sandalyedeki mahkuma kafasına ıslatmadan süngeri koyar, adam orada vahşice can verir. Oda et kokusuyla dolar. Ardından ise siyah koca adamın idamına sıra gelir. Görevliler ağlayarak idam ederler. Tom verdiği sözü tutup fareye sahip çıktı, huzurevine yakın bir yerde ona baktı.
Hazırlayan : Editör

Yeşil Yol Oyuncuları

Tom Hanks

Yorumlar (2)


Meaydin 1.11.2018 19:41:16
Filme uyarlanan kitabın sahibi bir röportajında cezaevindeki iri kişinin gerçekte olduğunu belirtmiştir. Huzur evindeki bir yaşlı anlatmış. O da evrakları araştırmış ve anlattığı tarihlerde aynı isimde birisi hapise girdiği kanıtlanmış. Ancak o kişinin geçmişine dair hiçbir bilgi bulunamamıştır.
muhafiz99 25.9.2018 16:18:24
Birçok kişiyi duygulandıran başyapıt. Özellikle replikler konuşmalar fena.