İletişim
Listeler
Filmler
Anasayfa
Black Panther

Film afişi ve bilgiler tanıtım amaçlıdır.

Türkiye'deki Adı
:
Kara Panter
Türler
:
Aksiyon,
Dram,
Bilim Kurgu,
Fantastik
Yapımı
:
2018 - ABD ABD
Süre
:
134 dk
Favori
:
0 kişinin favori filmi
Hit
:
670 görüntülenme


Black Panther

Dikkat filmi izlemeyenler için açıklama spoiler içerebilir!
Marvel Studios’un altın yumurtlayan son tavuğu olarak nitelendirilebilir. Tarihi süreçte sessiz sinema döneminden müzikallere geçen Amerikan film endüstrisi özelikle 2000 sonrası gösterişli süper kahramanlara yöneldi. Bitmeyen Süperman, Batman, Iron Man vb. serilerinin ardından yeni bir kahraman oluşturma zorunluluğu baş gösterince ortaya farklı bir film çıktı.

İlk olarak "Wakanda" ülkesinden başlayalım. Ülke hepimizin malumu Afrika kıtasında ve "vibranium" adı verilen çok kıymetli bir madenin tam üzerine kurulmuş. (Kripton madeni – Süpermen ilişkisine bir atıf mı var acaba?) Nasıl oluyorsa "Afrika’daki" bu füturistik ülke bağımsız bir ülkedir. Kendi madenini kendi çıkarır, işler ve satar. Zengindir. Düşmanların dikkatini çekmemek için bu zamana kadar gizlenen bu ülke modern binaları, üstün teknolojisi olan nedendir bilinmez kabile geleneklerine göre yaşar. Amerikan kültürünün her şeyi paraya çevirme anlayışını en iyi yansıtan bir imge olarak Wakanda şehri çok dikkat çekicidir. Nitekim filmin gişe başarısından sonra Amerikalı şarkıcı Akon bu ülkeden aldığı gözlemlemeyi Senegal’de hayata geçireceği ve fütüristik bir kent kuracağı yönünde demeçler verdi. Birden gözlerim doldu. Bu ne büyük insan severlik böyle. Filmin gişe başarısından önce pek de kimsenin umurunda olmayan Senegal birden kıymete bindi. 

Bir diğer önemli husus baş kahraman T’Challa. Blade serisi dışında görmeye pek alışık olmadığımız siyahi bir kahraman. Bu siyahi kahramanın internet sayesinde gizli kalmayan, Amerika’da son dönemde çokça görmeye başladığımız zencilere uygulanan şiddeti geri plana atma gibi bir misyonu olabilir mi acaba? Tabiri caizse bir gaz alma amacı olabilir mi? Filmin Afro Amerikan halk üzerinde oluşturduğu etki ve heyecana bakılacak olursa böyle bir tespit yapılabilir. Afro Amerikan milleti ilk kez bu büyük bütçede bir filmde, kendi ten renklerindeki insanların en önde olması ve hatta kahraman yerinde olmasını mutlulukla tepki verdiğini söyleyebiliriz.

Son olarak değinilmesi gereken önemli hususlardan biri de "wakanda forever" çok dikkat çekici ve çarpıcı bir alt mesaj. Başlangıçta sıradan görünen bu söz ve işaret Amazon, Etsy gibi dünya çapındaki sitelerde shirt, bardak, çanta olarak karşımıza çıkınca insan ister istemez gülümsüyor. Tüm bu tespit ve analizlere katılırsınız, katılmazsınız bilemem ama Amerikan film endüstrisinin geldiği boyutta kesin olan şu gerçekliğe de gözümüzü kapatmayalım: Sanat paraya çevrilebilen her şeydir.
Hazırlayan : Editör

Yorumlar (3)


muhafiz99 23.1.2019 12:00:29
Oscara aday gösterilmiş bir yapım 2018 yılında pek iyi film çıkmamasından dolayıdır bilinmez Oscarı alabilir. Alışagelmiş süper kahramanlar hep aynı coğrafya görmüştük şimdi Afrikayı temsil eder biri karakter ile ilgili film yapılmış.
tsubasa 23.1.2019 11:13:11
Değişik senaryosu ve medeniyetiyle izleyicilerine farklı bir sunum yapmışlar. Wakanda'nın ne kadar gelişmiş teknolojiye sahip olduğunu görmekteyiz. Kadın savaşçılar en az başrol oyuncusu kadar ön planda. Ayrıca filmin sonlarına doğru bittiği algısına kapınabilirsiniz ama belli aralıklarla 2 kısa sahne daha mevcuttur o yüzden onlarıda izlemeyi ihmal etmeyin.
zubeydeozcann 7.9.2018 02:38:57
Marvel filmleri arasında en az sevdiklerimden. İyi konu yavaş akış.