İletişim
Listeler
Filmler
Anasayfa
Dunkirk

Film afişi ve bilgiler tanıtım amaçlıdır.

Türler
:
Savaş
Yapımı
:
2017 - ABD, İngiltere
Süre
:
106 dk
Favori
:
0 kişinin favori filmi
Hit
:
706 görüntülenme


Dunkirk

Dikkat filmi izlemeyenler için açıklama spoiler içerebilir!
2. Dünya Savaşı'nda Dunkerque bölgesine savaşmak için gönderilen İngiliz askerlerinin yaşadıklarını ve Alman askerleriyle mücadelesini anlatıyor. Savaş filmi olsa da sürekli bombaların patladığı, insanların sanki bir makineymiş gibi sadece savaşmaları aklınıza gelmesin.

Film de asıl anlatılan epik duyguların bir kenara itilerek karakterlerin savaş kargaşası içinde verdikleri yaşam mücadelesi. Gerçek bir olaydan uyarlama olan filmde yönetmen senaryonun hakkını vererek size sanki kendini Dunkerque bölgesindeymiş gibi hissettirirken bir yandan da olay akışının içinde keyifle sürüklenebilmenizi sağlıyor.

2. Dünya savaşının en önemli hadiseleri arasında yer alan ve belki de savaş yerinde psikolojik üstünlüğün yer değiştirilmesine sebep olan, kimi kesim tarafından bütünüyle müttefikler açısında askeri başarısızlık olarak kabul edilirken kimi kesimce savaşın tüm zorluklarına ve acımasız durumlarına rağmen her zaman bir umut taşınması gerektiğini açıkça ve duygusal bir şekilde bizlere gösteren Dunkirk çıkarması soluksuz ve etkileyici bir biçimde bu filmde işlenmiş olup sinemaseverleri salonlara taşıyacak kalite olma değerini taşıyor. 

Film diğer filmlerin aksine seyircilerin karşısına büyük bir değişiklik ile çıkıyor. Diğer filmlerin aksine filmde temel bir başrol oyuncusuna ya da oyuncularına yer verilmiyor, izleyici Dunkirk çıkarmasını belirli bir karakter ve onun etrafında dönen zaman zaman kahramanlık ve fedakarlık dozajı aşırıya kaçan sahneler yerine gerçekliği tüm çıplaklığı ve etkileyici birden fazla karakter üzerinden değişik zaman ve mekanlarda öğreniyor. Öyle ki savaşın en çetin ve duygusal anlarına sebep olan Dunkirk’te yaşanılanlar hava, kara ve deniz lokasyonlarında belirli bir zaman süresi boyunca her yönü ile anlatılmaya çalışılmış. Filmin Oscar 2018 Ödüllerinde 9 farklı dalda aday gösterilmesi de yapılan çalışmanın ne kadar kaliteli olduğun en önemli kanıtlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. 

Filmde dikkat çeken konulardan bir tanesi ise olayların sürekli Müttefikler açısından yaşanılması ve anlatılması olarak gözüküyor. Filmin eksik ya da olumsuz tarafı olarak, izleyicinin film süresince sürekli İngiliz, Fransız, Hollandalı ve İskoç askerlerini görürken Dunkirk çıkartmasının bir tarafı olan Nazi Almanya’sı askerlerini ise görme fırsatını bulamaması olarak kabul edilebilir. 

Filmde yer alan ve izleyiciyi tarihte yolculuğa çıkarıp zaman zaman içine alıp zaman zaman olaylar hakkında düşündüren, düşündürürken film süresi boyunca izleyicinin bir an bile olayın içeriğinden çıkmamasını sağlayan ve bunu sağlarken de filmde rol alan bütün oyunculara gözler önüne sererek belirli bir kurgu üzerinden gitmeyen senaryolar ve sahneler, filmin yönetmeni Christopher Nolan başarısı olarak görülmesi su götürmez bir realite olarak gözler önüne seriliyor. 

Tarihi film gediklilerinin yanı sıra diğer sinemaseverleri de büyüsü altına olacak film bu özelliği ile şimdiden sinema tarihindeki yerini almaya hazır gözüküyor. 
Hazırlayan : Editör

Yorumlar (5)


talhayunus 11.3.2019 15:52:24
Siz de benim gibi eğlendiren, heyecanlandıran, sürükleyen bunların yanında tam bir görsel şölen olan kült, Nolan filmlerinin hayranıysanız bu film sizi birazcık hayal kırıklığına uğratabilir benden söylemesi. Gerçi görsellik konusunda yönetmenimizin hakkını yiyemeyiz. Yine her sahne müthiş kurgulanmış ve Nolan kalitesiyle harmanlanmış
kemal845 26.2.2019 18:15:34
Gerçek bir olay ve sıradan bir savaş filmi kesinlikle değil, insanların bir makine olmadığını ve o bombalama anı gelince canın ne kadar kıymetli olduğunu gösteren bir film benim puanım 10 üzerinden 10 kesinlikle izleyin.
Burakakbulut23 14.9.2018 18:11:40
Savaş filmi olmasına rağmen bazı savaş verilerini kullanmadan harika bir yapım
saddamin 3.9.2018 15:57:15
Zannımca Nolan'ın şuana kadar yaptığı en boş eser, filmde ana figür yok doğru düzgün senaryo yok.

MustafaTunca14 1.9.2018 18:23:42
Bir tarih meraklısı olarak gerçekten beğendim.